Затворените грчки војници се вратија дома

165

По пет месеци минати во затвор во Турција, двајцата грчки војници што во март залутаа на турска територија, минатата ноќ се вратија во Грција со владин авион.
Како што јави грчката државна телевизија ЕРТ, авионот со војниците слета на аеродромот во Солун каде што беа пречекани од грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, началникот на Генералштабот на вооружените сили на Грција, почесна гарда и нивните родители. Целиот настан беше директно пренесуван на ЕРТ.

По пристигнувањето на војниците, Каменос најави дека ќе му се јави на својот турски колега за да изрази задоволство од одлуката на Турција за нивно ослободување и дека ќе го покани да ја посети Грција.

– Се надевам дека нивното ослободување ќе отвори ново поглавје во грчко-турските односи. Можеме да живееме во мир за доброто на нашите два народа – изјави Каменос.
Војниците беа уапсени на 1 март годинава, кога за време на патрола по должината на грчко-турската граница во реонот на реката Марица, во услови на густа магла, залутаа и преминаа на територијата на Турција.

Турските власти ги обвинија за шпионажа и досега ги одбиваа барањата на Грција за нивното ослободување. Апсењето на двајцата војници предизвика дополнителни тензии и во онака напнатите грчко-турски односи.
Каменос во неколку наврати ги обвинуваше властите во Анкара дека војниците ги држат како заложници, за да издејствуваат нивна замена за турските осуммина турски офицери, кои по неуспешниот обид за пуч во Турција во јули 2016 година избегаа во Грција.

Атина одбива да ги екстрадира осумте офицери во Турција со образложение дека се сомнева оти тие ќе имаат правичен судски процес и дека нивните животи би биле во опасност.
Проблемот со двајцата уапсени грчки војници во Турција беше предмет на разговори и на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган со првите луѓе на Европскиот совет и Европската комисија, Доналд Туск и Жан Клод Јункер.

По ослободувањето на војниците, Јункер со објава на Твитер изрази задоволство од одлуката на Турција.
– Турција нема зошто да се плаши од европските соседи. ЕУ ќе продолжи со своите стратегиски односи со Турција, која се надевам ќе ја видиме како демократска, стабилна и просперитетна земја – наведе Јункер.