Нега и убавина

Отстранувањето на шминката е посебен ритуал, кој треба да се сфати сериозно. Миење на лицето со вода, верувајте ни, не е доволно. Следете ги овие пет чекори за отстранување на шминката без да ја оштетите вашата кожа.
– Пред да ја отстраните шминката, започнете да се подготвувате за оваа постапка. Значи, прво треба да го купите потребниот сет на средства за чистење на лицето. Ако имате мрсна кожа, треба да изберете производи без масло, додека производите со навлажнувачки ефект се погодни за сува кожа. Купете и специјално средство за чистење очи.
– Прво исчистете ги очите. Темелно навлажнете памукче со отстранувач за шминка и притиснете го на окото. Почекајте 10-20 секунди, а потоа нежно поместете го памукчето, без триење. Кожата околу очите е многу чувствителна.
– Отстранете ја шминката од усните. Можете исто така да користите вазелин за чистење на усните. Нанесете го на усните, почекајте пет минути и избришете со памук. Не тријте премногу силно за да не ги оштетите усните.
– Отстранете ја шминката од лицето. Можете да започнете со мицеларна вода. Навлажнете памукче со производот и избришете го лицето. Не заборавајте ја областа под вилицата и зад ушите. Потоа исплакнете го лицето со вода и исушете го со крпа. Користете хартиени крпи за да спречите ширење на бактерии. Не тријте ја кожата, само натопете ја во вода.
– По отстранувањето на шминката, многу е важно да се грижите за вашата кожа. Ова е последната фаза од постапката. Нежно масирајте го лицето за да го направите еластично и да се зголеми протокот на крв. Она што дефинитивно треба да го направите е да нанесете хидратантен крем, за да не ја исушите кожата.