Вардар против Мешков на пат кон петтата круна во Регионалната лига

150

Ракометарите на македонскиот првак Вардар ќе се обидат петти пат да стигнат до победничкиот трофеј во Регионалната лига (РЛ), чиј фајналфор-турнир се игра денеска и утре во белорускиот град Брест. Во вториот полуфинален натпревар, денеска (19 ч.), Вардар ќе игра против домаќинот Мешков, а претходно (од 16.30 ч.), ќе играат хрватските тимови Загреб и Нексе.

Вардар, кој во четврт-финалето во Лигата на шампионите (ЛШ), ќе игра со унгарски Сегед, двапати загуби од Мешков сезонава во РЛ, на гости со 20-35, а во Скопје со 30-32. Вкупно црвено-црните се поуспешни со 10 победи, пет порази и две ремија. Загреб, пак, против Нексе одиграл 12 средби, а загубил само еден меч. Вардар е најтрофејниот клуб во РЛ со четири титули (2012, 2014, 2017 и 2018 година), а двапати бил втор. Мешков нема трофеј, но двапати играл во финалето, во 2014-та, кога загуби од Вардар (27-29) и во 2015 година, а еднаш и трет, во 2017 година. Две титули има унгарски Веспрем (2015 и 2016 година), а Загреб една (2013-та). Црвено-црните во регуларниот дел од сезоната беа први со 42 бода, а потоа следuvaа Загреб, Нексе и Мешков со по 39 бода.

Сезонава најефикасен стрелец во РЛ е Милош Гроздениќ од Војводина (102 гола), а од финалистите Халил Јагањац (Металург/Нексе) е четврти (77 гола), петти е Златко Хорват од Загреб (75 гола), а Вардар и Мешков немаат ниту еден меѓу првите 10 стрелци. 


ДОСЕГАШНИ ПОБЕДНИЦИ
2012 Вардар
2013 Загреб
2014 Вардар
2015 Веспрем
2016 Веспрем
2017 Вардар
2018 Вардар
2019 ?