10.8 C
Skopje
5.4.2020 - 17:07

Заштитни маски за глуви лица

Студентката Ешли Лоренс од САД, заедно со мајка си изработува и подарува специјални маски за заштита од коронавирусот, за глуви и за лица со...

Австралиски научници тестираат две потенцијални вакцини

Научниците во Австралија започнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот. Вакцините се направени на универзитетот „Оксфорд“, а американската компанија „Иновио фармасјутикл“ добила...

Васил Гарванлиев ја оживеа биографската балада „Мојата улица“

Музиката на „Мојата улица“ е на Васил, на пијано го придружува Давор Јордановски, емотивниот текст е на Игор Џамбазов, а Ѓорѓи Вацев сними впечатлив...

Научниците успеаја да ги преведат мозочните бранови во реченици

Научниците направија чекор напред во дешифрирањето на она што го кажува човекот само со гледање на неговите мозочни бранови додека зборува. Тие успеаја да...

Излезе уште една сликовница од Ване Костуранов

Приказната настана во обид да се справам со сивилото на нашето секојдневие, особено во зимскиот период, кога сите имаме горчливо чувство во устата од...

Децата најмногу ги сакаат бајките што веќе ги знаат

Претстави што особено го привлекуваат вниманието кај најмладите се најчесто насловите како „Пепелашка“, „Снежната кралица“, „Црвенкапа“, „Убавицата и ѕверот“... Тоа се бајки што децата...

Панорама / Изолација за опозицијата!

Белград - Србија воведе забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник до 5 часот. Забрането е собирање на повеќе од две...

Силна буџетска поддршка за хрватската економија

Програмата за економска помош за наредните три месеци ќе го чини државниот буџет 45 милијарди куни, или 11 отсто од БДП. Мерките (вкупно 63)...

Во изолација повеќе медицински институции

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Поради случаите со инфицирани медицински лица се затвораат цели одделенија во одделни здравствени установи во Босна и Херцеговина. Заради подобрување на здравствената...

Бизнис – инфо

Германија би можела да инвестира милијарди во „Луфтханза“ Германската влада преговара со „Луфтханза“ за да ѝ обезбеди милијарди евра државна помош со кои би можела...