Торнадо остави пустош во Луксембург

915

Најмалку 19 лица се повредени, од кои две потешко, во торнадо кое го погоди Луксембург.

Торнадото го зафати југозападниот дел од Луксембург, каде се оштетени 100 куќи, соопштија локаните медиуми, пренесе „АП“.

На подрачјето се наоѓаат урнатини и оштетени автомобили, а во невремето уништени се четири електрични столбови.