Новогодишната топка на „Тајмс сквер“ украсена со 192 кристални триаголници

99

Во пресрет на новогодишната ноќ, изминатиов викенд на новогодишната топка на „Тајмс сквер“ во Њујорк се инсталирани 192 светкави триаголници со кристали „Ватерфорд“ за виртуелната новогодишна прослава, пренесува „Асошиејтед прес“.

Топката е покриена со 2.688 кристални триаголници, секој со различна големина. Секоја година новодишната топка е украсена со кристали. За оваа 2020 година е со нов дизајн наречен „Подарок на среќата“, претставен со сончеви зраци од кристалите што зрачат нанадвор.

Топката е украсена со вкупно 32.256 лед-сијалички и ќе се спушти на средината на „Тајмс сквер“ на 31 декември во 23.59 часот. Њујорк поради корона-кризата ќе ја слави Новата година на виртуелен начин, па спуштањето на новогодишната топка и перфомансите од настанот ќе бидат наменети за ТВ-публика која ќе ја следи прославата од дома.