Шефот на Коза ностра падна во рацете на полицијата

424
Сетимо Минео, златар и нов шеф на сицилијанската мафија, додека ја напушти полициската станица

Италијанската полиција го уапси новиот новиот шеф на сицилијанската мафија Сетимо Минео, како и уште 45 осомничени мафијаши.

– Со акцијата е зададен силен удар врз организираниот криминал на Сицилија, изјави денеска потпретседателот на италијанската Влада, Луиџи ди Мајо.

Полицијата потврди дека меѓу уапсените се наоѓа и 80-годишниот Минео, шефот на локалните мафијашки семејства во главниот град на островот, Палермо. Официјални претставници наведуваат дека Минео неодамна е именуван за генерален шеф на Коза ностра.

– Минео е избран за „наследник“ на Тото Рина по неговата смрт. Повеќе нема место за ваков тип на злосторници во Италија – напиша денеска Ди Мајо на Инстаграм.

Претходниот „шеф над шефовите“ Салваторе Тото Рина почина минатата година в затвор, во кој помина речиси 25 години поради издавање наредба за извршување на десетина убиства, вклучувајќи и убиства на најпознати италијански судии.