„Црната река“ ги преплави улиците на Хонгконг

107

Околу два милиони луѓе облечени во црно ги преплавија улиците на Хонгконг за време на протестите против контроверзниот закон за екстрадиција. Незадоволните граѓани бараат и оставки од нивните политички лидери. Тензичните односи помеѓу Хонгконг и Кина излегоа на виделина со изливот на гнев во јавноста. Полицијата користеше гумени куршуми и солзавец за време на судирите со демонстрантите.