Калифорнискиот рај претворен во пекол

170

Бројот на загинати во пожарот во северна Калифорнија се зголеми на 42 лица, со што стана најсмртоносниот во историјата на американската сојузна држава, изјави вчера шерифот на округот Бут.

Последните податоци беа објавени откако властите ги открија останките на уште 13 жртви на огнената стихија.

Пожарот во Калифорнија, кој избувна во четвртокот, се претвори во најразорниот во историјата на државата откако опустоши 7.100 станбени и други згради.

Најпогоден од пожарот e градот Парадајс (што во превод значи рај – н.з.), кој беше потполно уништен од огнот.

Тринаесетте нови жртви беа пронајдени во изгорени автомобили, меѓу урнатините на нивните домови или во близина на нивните автомобили. Тие ги загубиле своите животи задушувајќи се од чад или биле зафатени од огнот пред да стигнат до возилата со цел за да избегаат.

Американскиот претседател Доналд Трамп ја прогласи Калифорнија за зона на катастрофи.