Витаминска поддршка за здрава коса, кожа и нокти

299

Кожата ја покрива целата површина на телото и е најголемиот орган на нашето тело. Кожата, но и кожните израстоци: косата и ноктите ја претставуваат првата бариера на телото за надворешниот свет, ги штитат внатрешниот органи и ни овозможуваат сетилно осознавање на светот околу нас и затоа е важно да се грижите за нив на вистински начин. Ова првенствено може да се постигне со дневна нега и внес на храна што е богата со нивните градбени елементи, како што се витамини од Б-групата, витамините А, Е и Ц, бакар, железо и цинк. На овој начин се зголемува производството на колаген, еластин и кератин, се поддржуваат виталните функции на кожата и овозможуваме заштита од штетните ефекти на слободните радикали. Косата ќе биде подебела, поздрава и посјајна, а ноктите поцврсти. Популарниот Б-комплекс е група од 8 витамини растворливи во вода, кои учествуваат во снабдувањето со енергија на организмот и се неопходни за метаболизмот на протеините и мастите.

Витамините од Б-групата најчесто се поврзани со корисен ефект врз: нервниот систем, заморот и исцрпеноста, но и проблемите со косата, кожата и ноктите. Б-витамините се достапни во голем број прехранбени продукти, како што се: месо, риба, јајца, млечни производи, спанаќ, грав, интегрални жита итн. Сепак, важно е да се напомене дека витамините од Б-комплексот се растворливи во вода, што значи дека тие не се складираат во организмот и затоа треба да се земаат секојдневно. Иако се наоѓаат во најразлична храна, Б-витамините лесно можат да се уништат за време на транспортот, складирањето и приготвувањето храна, и затоа голем дел од преработената храна не содржи доволни количества Б-витамини поради што треба да се внесат со употреба на најразлични додатоци во исхраната. Најважни од нив се додатоци во исхраната што содржат биотин (витамин Б7) – клучен витамин за здравјето на кожата, косата и ноктите, кој е вклучен во биосинтезата на масни киселини, производство на енергија и синтеза на некои аминокиселини. Биотинот е ценет поради учеството во формирањето на кератин, главниот градежен елемент на косата.

Луѓето што консумираат само белка од јајце или користат антибиотици долго време, се изложени на ризик од појава на недостиг од биотин. Има научни докази дека недостиг од биотин доведува до истенчување и опаѓање на косата, првутење на кожата и пукање на ноктите. Други типични симптоми на недостиг од биотин во организмот се: дерматитис, исип, акни, псоријаза, чешање на кожата, како и депресија, анемија, гадење. Добри природни извори на биотин се: месо, жолчка од јајце, соја, печурки, банани, кикиритки, овес, пивски квасец и др. Други важни витамини за кожата, косата и ноктите се витамините А, Ц и Е. Витаминот А е одличен во борбата против акните, ги намалува малите брчки и го блокира дејството на слободните радикали. Овој витамин е антиоксиданс, кој е особено добар за луѓето со сува коса. Исхраната слаба со витамин А придонесува за кршливи и суви нокти и затоа соодветна исхрана е неопходна и за здравјето на ноктите.

Ако на вашето тело му треба повеќе витамин А, јадете: јајца, диња, спанаќ, моркови, сладок компир, интегрални жита итн. Витаминот Ц е од суштинско значење за производство на колаген, протеин што дава форма и сила на многу ткива, особено ноктите, коса и заби. Недостигот од витамин Ц во исхраната може да предизвика кршливи нокти и нивен забавен раст. Витаминот Ц е исто така важен за здрава и убава боја на ноктите. Покрај здравјето на ноктите, витаминот Ц е исто така многу важен за здравјето на косата бидејќи го намалува рацепувањето на косата и ја одржува густата и силна коса. Цитрусните овошја (портокал, лимон), како што е познато, се богати со витамин Ц, но богати со витамин Ц исто така се и: доматите, компирите, јагодите итн.

Витаминот Е е моќен антиоксиданс, кој ефикасно ја штити кожата од штетните ефекти на УВ-зраците. Неговиот недостиг може да доведе до побавно заздравување на раните. Затоа исхраната богата со витамин Е е важна за здрава и убава кожа и поуспешна регенерација на оштетената кожа. Витаминот Е може да придонесе за: стимулирање на циркулацијата на скалпот, нормализирање на пе-ха на кожата на скалпот, производство на себум и исхрана на фоликулите на косата. Витаминот Е се наоѓа во: оревите, лиснатиот зеленчук, сончогледовото масло и во лененото семе.

Авторот е м-р по фармација, топедукатор