Сончево со умерена облачност, попладне ќе има повремен локален дожд и ретки грмежи.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 17 до 28 степени.

Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 26 степени.

УВ индексот ќе изнесува 7.