Снежните врнежи го отежнаа патниот сообраќајот, кој се одвива по  претежно влажни коловози, во западните делови од државата со остатоци од кашест снег, а на дел од патиштата со забрани за камиони и намалена видливост. На Меѓународниот аеродорм Скопје се реализираат предвидените полетувања и слетувања.

Снег врне во Тетово, Гостивар, Кичево, на Попово Шапка,  Маврово,  Буково, Ѓавато, Плетвар, Пресека и Железнец.  Поради појава на магла видливоста е намалена од 50 метри до 100 метри во Страцин и на планинскиот премин Буково, информира Автомотосојузот на Македонија.

Од 07:35 часот изутрината се воведува забрана на движење за тешки товарни возила и автобуси на патниот правец Тетово – Попова Шапка.

Во сила се забрнате за камиони воведени ноќеска поради обилни врнежи од снег на патот Дебар – Маврови Анови и обратно и преку планинскиот превој Стража.