Силно невреме ја погоди Преспа: Дрвја паѓале врз приколки во автокампот „Крани“

1035

Силно невреме со силен дожд и ветер го зафати Преспанскиот регион, информираат од Центарот за управување со кризи.

Како што додаваат од таму, погодени се селото и автокампот Крани, како и Претор и Наколец.

-Од невремето има паднати дрвја, бандери и во прекин е електричната енергија. Во автокампот има паднати дрвја врз камп приколки и истите се оштетени. Луѓето кои престојувале во нив се згрижени кај соседите и нема повредени- се наведува во соопштението.

Од невремето зафатени се и селата Долно Дупени, Сливница и Љубојно.

Во село Љубојно има паднати дрвја од кои има оштетени куќа и автомобил, а во село Наколец паднато дрво го препречило локалниот селски пат.

Од Центарот за управување со кризи напоменуваат дека повеќе преспански села – Долно Дупени, Крани, Сливница, Претор, Љубојно и Наколец се без електрична енергија.

На терен се испратени припадници на итните служби кои работат на расчистување на патиштата.

Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека вечерва времето насекаде е облачно со врнежи од дожд, кои во Гевгелија и Битола се проследени со појава на грмежи.

Поинтензивни процеси биле регистрирани во југозападниот дел од земјата, поточно над Охридско и Преспанско Езеро.