Поради магла намалена видливоста на Ѓавато

45

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Поради појава на магла видливоста е намалена од 50 до 100 метри на планинскиот превој Ѓавато, соопшти Автомотосојузот на Македонија.

Инаку, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.