Намалена видливост од 50 – 60 метри поради магла има на планинскиот премин Стража. Сообраќајот на останатите државни патишта вечерва се одвива без забрани, по влажни коловози.

Како што соопшти АМСМ, интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.