Фото: Фејсбук/Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се фотографираше со унгарскиот премиер Виктор Орбан по неговата изборна победа, но не ја искористи вчерашната посета на Будимпешта за да се сретне со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, како што изјави за „Фокус“.

Мицкоски на Фејсбук му честиташе на Орбан за изборниот резултат, објавувајќи ја нивната заедничка фотографија на Фејсбук, а упати честитки и до српскиот претседател Александар Вучиќ, односно до сестринската партија на ВМРО-ДПМНЕ, Српската напредна странка (СНС), за успехот на изборите одржани вчера во Србија.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присуствуваше во штабот на партијата на Орбан, Фидеш, во Будимпешта, додека се чекаа изборните резултати. Со Мицкоски во Унгарија беше и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

Јавното обвинителство го обвини Никола Груевски дека ги организирал насилствата на 27 април 2017 година во Собранието. Оттогаш тој е во бегство во Будимпешта, а на 27 јуни 2019 година, Судот во Будимпешта одлучи да не го екстрадира поранешниот македонски премиер. Груевски се бара и за издржување на казна и за злоупотреба на службената положба.