Пендаровски на 22 ноември во посета на Србија

56

Претседателот Стево Пендаровски на 22 ноември ќе престојува во официјална посета на Србија.

Во Белград, претседателот Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Србија, Александар Вучиќ. По тет-а-тет средбата на двајцата претседатели и пленарната средба, претседателот Пендаровски и претседателот Вучиќ ќе имаат заедничка прес-конференција.

За време на официјалната посета на Србија предвидено е претседателот Пендаровски да оствари билатерални средби со претседателката на Народното собрание на Србија, Маја Гојковиќ, и со претседателката на Владата на Србија, Ана Брнабиќ.