Претседателот Стево Пендаровски и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе имаат средба в петок, објавија повеќе медиуми повикувајќи се на извори од партијата.

Средбата била договорена за време на нивниот денешен телефонски разговор, на барање на Мицкоски. Пендаровски и Мицкоски истовремено заклучиле дека е потребно да има дијалог.

Предвидено е на средбата да се разговара за актуелната политичко-економска ситуација како и за изјавата на Пендаровски за настаните од 27 април.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ пред неколку месеци ја прекинаа комуникацијата со Пендаровски.