Коѕијас: Потребна е смелост да се надминат разликите со Скопје

2086

Разликите со Скопје можат да се решат со смелост, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за германскиот весник „Шпигел“.

– Разликите со Скопје се проблеми со историски карактер, со идентитет, со наследство и култура. Овие прашања се чувствителни. Но, можат да се решат со смелост, како што правиме сега – вели шефот на грчката дипломатија во интервјуто за германскиот весник.

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас треба да се сретнат на 12 април во Охрид, во обид да се постигне договор околу проблемот со името.