Во Скопје марш за европска Македонија, во Штип протест против Северна Македонија

889

Двете најголеми политички партии денеска речиси истовремено одржаа големи народни собири. Во Скопје се одржува Марш за европска Македонија, кој го организира Коалицијата Заедно за европска Македонија, предводени од СДСМ , додека во Штип голем протестен марш одржа опозицискта ВМРО-ДПМНЕ кои протестираат против промена на името на Р.Македонија и според нив штетниот „Преспански договор“.

Почетокот на маршот во Скопје започна од пред зградата на Црвениот крст во Скопје, а заврши пред зградата на Делегацијата на ЕУ. 

Пред седиштето на Делегацијата на ЕУ е предвиден голем граѓански собир на кој ќе се обратат премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, актерката и синдикален претставник Сања Арсовска и новинарот Томислав Кежаровски. 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски својот говор на протестниот марш во Штип го започна клекнувајќи и поклонувајќи се пред големиот број на граѓани кои јасно кажаа „НЕ“ за промена на името.