Денеска не сме добиле нов француски предлог или нацрт предлог, туку бугарското Собрание изгласа декларација во која ги реафирмира своите ставови. Ние ги изнесовме своите ставови на самитот вчера и доколку успее врз основа на тие изнесени позиции француската Влада, претседателот и француското претседателство со ЕУ да предложи нов поинаков предлог, ние ќе бидеме подготвени да го разгледаме и да видиме дали нашите позиции и црвени линии, дали се внесени и задоволени, за да можеме да разговараме – изјави вицепремиерот за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, во гостување вечерва на ТВ Телма во Топ Тема.

Ќе инсистираме, рече тој, на позициите кои ги изнесовме да бидат вградени во целиот пакет и во преговарачката рамка и во заклучоците, за да бидат прифатливи и кај нас.

Тој потенцира дека целта не е да правиме непријатели, што не значи дека секогаш ќе се согласуваме со нив, во однос на реакциите кои ги предизвика францускиот предлог.

– Ние имаме двоен интерес во целата работа. Имаме интерес да го зачуваме нашиот идентитет и јазик и достоинствено да влеземе во преговорите со ЕУ и од друга страна имаме интерес да ги почнеме преговорите за членство во ЕУ, цел која ни е зацртана од 1992-та година и е наша стратешка цел, наведе Маричиќ.

Тој рече дека не може да го толкува премиерот Димитар Ковачевски во врска со неговата изјава дека има одредени експерти во државата кои создаваат хистерија заради некои трети земји.

Факт е, рече, дека постоеја луѓе, поранешни политичари, луѓе кои се заинтересирани за овој процес, кои или погрешно ги информираа или намерно креваа тензија, дел од политичките партии или медиумите.

Многу поважно за државата, смета вицепремиерот за евроинтеграции, е да се даде поддршка во преговорите на Владата која има рамка за ставовите и позициите, отколку да се праќаат патетични СМС пораки на министри за надворешни работи низ Европа во која ќе ги повикуваме да го одбијат предлогот.

————————————————————————————————

Маричиќ: Не сме добиле официјален предлог, се беше сведено на неофицијална комуникација

Ние не сме добиле официјален предлог. Официјално претставување на документи што не се официјално добиени не може да има. Се беше сведено на неофицијална комуникација, исто како што го сите ние го добивме во одредена точка пред неколку дена и во моментот директно им ги соопштивме нашите забелешки и на претседателот Шарл Мишел и на претседателот Макрон и највисоко ниво премиерот и претседателот на државата со нив и останатите учесници, информира вицепремиерот за еворинтеграции Бојан Маричиќ на Топ тема на Телма.

– Бидејќи не постигнавме согласност ниту за евентуален документ во форма на протокол, ниту пак за овие документи заклучоци, преговарачка рамка, тие го претставија така како што е нецелосен, незавршен – дополни вицепремиерот за евроинтеграции.

Маричиќ порача дека јавноста, аналитичарите, новинарите и коалициските партнери треба да имаат доверба дека Владата и владиниот тим што преговара секогаш се грижи за нашиот интерес.

Имаме, посочи, двоен интерес, од една страна да го сочуваме нашиот идентитет и јазик и сите наши обележја и достоинствено да влеземе во преговорите со ЕУ, и од друга страна имаме интерес да ги почнеме преговорите со ЕУ.

– Ние сметаме дека е логично да се уважи во 21 век на европска нација да и се уважи правото на јазик и тоа е сметаме во овој предлог уважено. Како бугарската страна ќе го изрази својот став еднострано, тоа е прашање на дипломатска техника, но нам ни е важно тоа да не ја обврзува ЕУ и во преговарачката рамка – рече Маричиќ.

Во соработка со нашите партнери, нагласи тој, и од ЕУ и од САД, дојдовме до заклучок дека е најдобро во овие денови кога се случува политичката судбина на Петков и на неговата Влада, не треба да излегуваме во јавност за да не влијаеме на гласањето на довербата на Владата таму или на оценката на предлогот од нивна страна. Во ниту еден момент, дополни, не сме се воздржале  да ги кажеме нашите зкалучоци и тоа што го соопштивме вчера го соопштивме на сите нивоа.

Во врска со тоа дали коалициските партнери биле информирани во однос на францускиот предлог вицепремиерот Маричиќ наведе дека имале дискусии за нашите позиции и во минатото и во рамки на партиите и помеѓу коалициските партнери. Истакна дека во преговорите комплетно се држеле до програмата на Владата што ги утврдува рамките за преговарање со Бугарија, Декларацијата изгласана во Собранието и јавното мислење.

Вицепремиерот Маричиќ меѓу другото уште еднаш посочи дека не е спорно внесувањето на Бугарите, Хрватите и Црногорците во Уставот и потенцира дека доколку ги отвориме преговорите, ќе имаме аргументи и доволно време во текот на подготовките и во наредните фази да ја завршиме и оваа обврска затоа што не е спорна.

– Но временски, политички како процес кога би го направиле, тоа останува да се договориме. Нам ни е битно да ги започнеме преговорите за тоа да влезе во одреден тек отколку да биде поставено за предуслов за почнување на преговорите – изјави вицепремиерот Маричиќ.