Јовановски: Имам рак на желудник, а вие ми вршите тортура

422

Со изложување детали за здравствената состојба на Бојан Јовановски почна судењето за случајот „Рекет“, каде што денеска треба да се слушаат снимките обезбедени од сведокот, бизнисменот Орце Камчев.

Со повишен тон и мавтајќи со медицинска документација, Јовановски рече дека има рак на желудник на 33 години и ѝ се обрати на обвинителката Вилма Русковска.

– Вршите тортура врз мене, корумпирана обвинителке! – рече Јовановски.

Тој беше отстранет од судницата па повторно вратен. Јовановски пред судот рече дека не се чувствува добро, дека бил на гастроскопија каде му бил утврден малигнитет на желудник, а кога судијката рече дека ќе повика брза помош во судницата, тој одби, велејќи дека ќе му дадат дијазепам, а тој не сака да му се суди додека е под седативи.

Апелацискиот суд во понеделникот ја одби жалбата на Јовановски за укинување на мерката притвор.