Уапсен албански државјанин кој со лажни документи сакал да излезе од Македонија

135

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија.

Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети Апостол Павле“ – Охрид, за излез од РМ се пријавил да патува Г.Д.(28) од Наполи – Италија, со италијанска лична карта за која било констатирано дека е фалсификат.

Од извршениот преглед на неговиот багаж била пронајдена албанска лична карта на име К.Г. (26) од Тирана, Албанија.

Лицето е лишено од слобода и против него е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „фалсификување исправа“.