Од понеделник почнува со работа новата зграда на Основен суд Скопје 1, а случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство се очекува да биде првиот предмет, потврди на денешниот брифинг со новинари претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев.

Официјалното пуштање во употреба на новата зграда на Основниот суд Скопје 1 – Скопје ќе биде утре. Како што е најавено, напладне ќе се одржи свеченост во големата сала на која ќе присуствуваат претставници од судските органи во државата и дипломати.

Џолев, посочи дека утре почнува процесот на селење на Кривичниот суд во новата зграда. Новиот објект на Кривичниот суд има 25 судници и многу подобри услови за работа.

Изградбата на новата зграда на Кривичниот суд во Скопје почна во мај 2010 година.