Стефанова ќе сведочи за „Рекет“

222

Обвинителката Лиле Стефанова денеска ќе сведочи за случајот „Рекет“ на рочиштето во Кривичниот суд.

Таа ја води истрагата за случајот „Империја“, во кој еден од осомничените е бизнисменот Јордан Камчев, кој како оштетен го пријави случајот „Рекет“. Според обвинението во „Рекет“, Камчев, наводно, дал 1,5 милиони евра мито на обвинетиот Бојан Јовановски и на Зоран Милески – Кичеец, со цел да запре кривичниот прогон против него.

Стефанова во неколку наврати посочи оти „поволностите“ (укинувањето на притворот и враќањето на пасошот) кои ги добил осомничениот Камчев, биле дадени од шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа истакна дека Јанева барала случаите „Империја“ и „Поштенска банка“ да завршат со спогодба, без затворски казни за осомничените.

Предвидено е да сведочи и обвинителот Бурим Рустеми, кој исто така беш дел од тимот на СЈО.