Стефанова повикана да сведочи за „Рекет“ во Обвинителството

324

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова е повикана во вторник во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, каде ќе биде сослушувана за случајот „Рекет“.

Лиле Стефанова е обвинителка за предметот „Империја“, каде што осомничени се Орце Камчев и Цветан Панделески.

Стефановска веќе кажа дека не била согласна да му се врати пасошот на Панделески, и дека на еден состанок во април годинава Катица Јанева рекла дека треба да се изготви извештај осомничените (Камчев и Панделески) да ја платат штетата на државата, по што предметите „тука треба да бидат затворени“ и осомничените „да не одат во затвор“.

Јанева вчера изјави дека гласот на снимката е нејзин но морала да разговара со осомничените. Таа не објасни според кое правило се слуша со нив преку телефонот и во присуство на Боки 13.

Во снимката која беше објавена денеска во италијанскиот весник „Ла Верита“, Јанева вели обвинителката Лиле Стефанова не може да направи ништо без неа.