Спречен пожар во близина на станица за гас во Кочани

167

Пожарникарите од Територијалната противпожарна единица од Кочани успешно локализираа пожар од поголеми размери што избувна во непосредна близина на станица за точење гас на влезот во градот.

Огнот од запалените стрништа зафатил површина од околу два хектари, а силниот ветер го префрлил на десетина метри од трите цистерни полни со ТНГ гас. Поради густиот чад и огнот отежнато се одвиваше и сообраќајот на магистралниот пат А3, на релацијата Штип – Делчево.

-Интервенцијата траеше повеќе од два часа, при што ангажиравме екипи со две возила и осум пожарникари екипи, кои со брзата реакција и присебноста спречија катастрофа од поголеми размери. И покрај неповолните временски услови пожарот беше ставен под контрола, а се направи и дополнително обезбедување на местото за да се спречи повторно разгорување и загрозување на локацијата – истакна Благој Паунов, командир на ТППЕ – Кочани.

Случајот е пријавен кај надлежните инспекторски служби, а по направениот увид ќе биде поднесена соодветна пријава против предизвикувачот на пожарот.

Од ТППЕ – Кочани информираа дека само во текот на изминатиот викенд имале над 20 интервенции за гаснење оган од запалени стрништа и кај неисправна инсталација за одвод.