По спроведените засилени сообраќајни контроли вчера на територијата на град Скопје биле изречени вкупно 161 казна, меѓу кои за возење над дозволената брзина 19 казни, 13 санкции за управување возило под дејство на алкохол, 17 прекршоци што ги направиле возачите на мотоцикли, 11 казни за управување без возачка дозвола.

Од МВР соопштија дека биле изречени три казни за управување на технички неисправни и нерегистрирани возила, пет санкции за некористење сигурносен појас, четири за користење мобилен телефон при управување возило, две за вградени неатестирани фолии, една за минување на црвено светло, 43 казни за непрописно паркирање.

Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.