Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

89

Поранешната пратеничка Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето рече дека не очекува напад од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи, според неа, слободно ќе може да возврати на сите кои ќе ја нападнат.

– Ако не бев во овој обвинителен акт, послободно ќе можев да делувам. Бев обвинувана дека ќе се пазарам, сега ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа. Вербално, секако. Жал ми е што 4 години требаше да се докажуваме. Со овие аргументи, се докажа спротивното од тоа што го тврдеше Мицкоски и компанија, па сега, можеме лично да се пресметаме на еден дуел, ако мисли да треба да излезе со мене. Можеби не се чувствува достоинствено да излегува со некој бивши функционер од партијата, но со оглед на моето партиско искуство, би сакала очи во очи да се пресметаме кој одработувал за оваа власт, дали ние или тој – рече Рангелова.

Сега, во предметот остануваат обвинети Миле Јанакиески, Никола Груески, кој е амнестиран од експретседателот на државата, Ѓорѓе Иванов и уште неколкумина кои се товарат дека го извршиле насилството пред општината.