Приведено лице што нападнало лекар на Токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

153

Министерството за внатрешни работи (МВР) го приведе С.И. (32) кој вчера го нападнал дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија и против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

С.И. го нападнал лекарот, кој завршил со расекотини и хематом, откако лекарот му рекол дека неговото малолетно дете, со кое таткото бил на Клиниката за токсикологија, треба да се однесе на педијатрија.

Министерот за здравство Венко Филипче го осуди инцидентот.

– Најостро го осудувам овој чин, нема оправдување за насилство. За жал, ова не е прв ваков инцидент. Лекарите често се изложени на вербални и физички напади. Да не заборавиме дека овие луѓе се грижат за нашите блиски и спасуваат човечки животи.
Насилството не е решение и не смее да биде. Ги повикувам институциите целосно да го истражат случајот и соодветно да санкционираат – кажа Филипче.