Почина пешак по удар од автомобил во Чаир

141

Тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице се случила вчера околу 20.20 часот на улицата „Кемал Сејфула“ во скопски Чаир.

Од МВР информираат дека патничко возило „Ауди А3“ со турски национални ознаки, управувано од Џ.Ш. (28) од Скопје, удрило во пешакот И.К. (55) од Скопје.

Од ударот, пешакот И.К. се здобил со тешки телесни повреди и со возило на Итна медицинска помош бил префрлен во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“-Скопје, каде по кратко време починал.

Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и екипа од СВР Скопје. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било предадено за обдукција.