Нападнат автобус на ЈСП

1031
фото илустрација

Двајца насилници од скопското село Синѓелиќ го искршиле страничното стакло на автобус на ЈСП, откако возачот одбил да ги отвори вратите, соопшти МВР.

Според истиот извор, вчера околу 18.50 часот на ул. „Алија Авдовиќ“ во Скопје, автобус на Јавното сообраќајно претпријатие, кој сообраќал на линијата бр.65, од Транспортен центар кон с.Стајковци, бил запрен од страна на лица А.Ј. (18) и 16-годишник, двајцата од с.Сингелиќ, со патничко возило „Пежо 206“ со кумановски регистарски ознаки.

Откако го запреле автобусот, излегле од возилото и побарале од возачот на автобусот да ги отвори вратите. Возачот одбил, по што 16-годишникот со камен скршил едно странично стакло на автобусот.

Веднаш по добиената пријава, полициски службеници излегле на местото на настанот и преземале соодветни мерки и активности. Двете лица се приведени во полициска станица и таму изјавиле дека го запреле автобусот затоа што во него се возеле три лица кои претходно нив ги нападнале.

Од оштетувањето на автобусот, две лица се пожалиле на повреди во пределот на грбот, по што биле упатени на преглед во Градската општа болница.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.