Миле Јовановски: Не сум Сталоне па да тепам луѓе за една минута

352

Поради отсуство на скопската обвинителка, Имран Османи, утрово во кривичниот суд беше одложено судењето за татко му на Боки 13, Миле Јовановски, обвинет дека му нанел тешка телесна повреда на попот Виктор Стојчев кој е оштетен во постапката и дојде со неговата сопруга.

Судијката Александра Ристеска рече дека не добила известување за отсуството на обвинителката која била уредно повикана. Адвокатката на Јовановски, Јелена Симиќ, рече дека не им бил дозволен увид во доказите на Обвинителството иако тоа го барале со ургенции.

Боки 13 е сведок во оваа постапка, но судот не го повикал поради економичност на постапката. Следното рочиште е закажано за 12 ноември. Излегувајќи од судот, Миле Јовановски рече дека не е Силвестер Сталоне за да го истепа попот во рок од една минута, кој пак му бил сосед.

– Не сум Силвестер Сталоне да го истепам за една минута – рече Јовановски на излегување од судницата.

Таткото на Боки 13 запрашан од новинарите рече дека не знае ништо за случајот „Рекет“: Не знам ништо, одговри тој.

Инаку, често се случува во судот да не доаѓаат обвинители. Утрово и обвинителката која го застапуваше обвинението, побарала изземање за случајот со малата Тамара.