Маж од велешкиот затвор со трактор прегазил друг осуденик

184

Вчера напладне од Казнено-поправната установа Идризово – отворено одделение Велес, било пријавено дека осуденикот Д.М.(38) од селото Бузалково, управувајќи трактор во Превалец, изгубил контрола и тракторот се излизгал наназад при што му нанел тешки телесни повреди на осуденикот К.Г.(52) од Гевгелија.

Како што информираа од МВР, несреќата се случила додека затворениците вршеле работни задачи.

К.Г. бил пренесен во болницата во Велес, а увид на местото извршила полициска екипа.