Кривична против скопјанец за расистички и ксенофобични објави на Фејсбук

107

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 30-годишен скопјанец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, казниво по член 394-г од Кривичниот законик.

Пријавениот на 28.05.2020 на социјалната мрежа фејсбук објавил текст кој содржел говор на омраза.