Пензионерката Лилјана Тодоровска која е потписничка на проектот за европски центар за Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, утрово била на распит во Обвинителството, каде што на распит бил спроведен и второосомничениот во случајот „Рекет“ пренесоа повеќе македонски медиуми.

За случајот „Рекет“ досега сведочеа обвинителките Лиле Стефанова, Елизабета Јосифовска и обвинителот Бурим Рустеми, како и шефицата на кабинетот на Катица Јанева, која утре треба да даде исказ за случајот пред Вилма Рускоска.