Исказот на вработена од УБК ја исклучи јавноста на судењето „Трезор“

181

Со сведочење на Александра Николовска вработена како инженер во Управата за безбедност и контраразузнавање при МВР во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Трезор“  на Специјалното јавно обвинителство  во кој првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ и поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски.

На барање на обвинителот на СЈО, Артан Ајро, претседателката на судечкиот совет Џенета Бектовиќ ја исклучи јавноста, со образложение дека сведочењето на Николовска може да содржи службена или деловна тајна.

Обвинетите се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на Буџетот во висина од 862.045 евра за набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.