Изгоре куќа – споменик на културата во Велес, има и жртва

411

Едно лице загина во пожар кој избувнал синоќа во куќа во велешката населба Варналиите.

Според првичните информации, загинал сопственикот на куќата. Куќата што изгорела е споменик на културата, заштитена со закон, бидејќи е дел од Јадрото на Варналиите, со автентична стара велешка архитектура од 19 век.

Пожарот избувнал околу 23 часот. На велешките пожарникари им помагале колеги од Скопје и од соседните градови.