Изгаснат пожарот во зградата во Аеродром, нема повредени

1106

Нема повредени во пожарот, што избувна попладне во подрумски простории на повеќекатница на ул.„Владимир Комаров“ во скопската општина Аеродром.

– Пожарот е изгаснат и се работи на расчистување на теренот – потврди Ѕвонко Томевски, командир на Противпожарната бригада на Град Скопје.

Поради се уште високата температура во просториите не може да се направи првична проценка на причинетата материјална штета, а дополнитело ќе се утврдува и причината за пожарот.

Во гаснењето учествуваа седум пожарни возила и 20 пожарникари.

Екипи на Бригадата за противпожарна заштита попладнево интервенираа и во гаснење на пожар што избувна во куќа во скопското село Јурумлери.