Затворен е угостителски објект во Скопско, кој работел нерегистриран во 23 часот, а приведени се шест лица меѓу кои и сопственикот, соопшти полицијата.

– Вчера околу 23.10 часот, полициски службеници од Полициската станица Гази Баба извршиле контрола во угостителски објект во селото Црешево, Скопско, при што било констатирано дека објектот не е регистриран и внатре биле затекнати пет лица и сопственикот С.С.(56) од с.Црешево – велат од МВР.

Објектот бил затворен од Државниот пазарен инспекторат, а лицата биле приведени во полициската станица Гази Баба.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот законик за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.