Фото: Илустрација

Едно лице загина во сообраќајна несреќа, денеска, околу пладне на магистралниот пат Гостивар-Кичево.

Несреќата се случи на потегот помеѓу Здуњска крстосница и наплатна рампа Гостивар, кога товарно возило-миксер, со гостиварски регистарски ознаки, управувано од Б.С.(52) од Гостивар удри во пешакот А.М.(31) од селото Долна Бањица, гостиварско.

Пешакот починал на место на незгодата, јави полицијата.

Лекар констатирал смрт, а во тек е увид од Јавен обвинител и увидна екипа од ОВР Гостивар.