Европската комисија денеска објави дека испратила авиони, хеликоптери и противпожарни екипи во Италија, Грција, Албанија и во Македонија за да им помогнат на тие земји да ги изгаснат шумските пожари.

Двајца Канаѓани од Франција беа испратени во погодените области во Италија, се вели во соопштението на европското извршно тело, пренесуваат регионалните медиуми. Во него се додава дека два противпожарни авиони од Кипар и помагаат на Грција, а противпожарната бригада го гаси пожарот на земја.

Два хеликоптери беа испратени за помош на операциите во Албанија од страна на Чешка и Холандија, а Словенија испрати тим од 45 пожарникари во Македонија. Помошта е испратена според системот за цивилна заштита на ЕУ и Комисијата сноси најмалку 75% од трошоците за транспорт.

– Работиме 24 часа на ден за да испратиме помош додека беснеат пожарите во Европа“, коментираше еврокомесарот за управување со кризи Јанез Ленарчиќ, заблагодарувајќи им се на земјите што испратија помош. Цивилната заштита на ЕУ осигурува дека нашите механизми за гаснење пожар се користат во потполност. Ова е одличен пример за солидарност на ЕУ кога ќе се појави потреба – рече тој.

ЕУ оваа недела испрати три противпожарни авиони во Турција, која беше погодена од најтешките пожари во последната деценија. Овие пожари, во кои загинаа осум луѓе, уништија шуми, полиња и населени области долж брегот.

Во Грција, која беше погодена од најлошиот топлотен бран во последните 30 години пред една недела, пожарникарите се бореа со повеќе пожари, вклучувајќи го и големиот пожар северно од Атина, од кој околу 300 луѓе беа евакуирани во вторникот вечерта.

Во Албанија, едно лице го загуби животот во шумски пожар на југот на земјата, во вторникот, каде пожарникарите и армијата се борат со десетици пожари.