Двајца параглејдаристи загинаа во Крушево

195

Двајца парагледаристи загинаа при несреќен случај кај Мечкин Камен во Крушево, соопшти полицијата.

Според истиот извор, вчера во 12.30 часот дошло до судир во воздух помеѓу двајца параглајдеристи И.В.(56) од Украина и И.П.(54) од Велика Британија.

И.В. починал на местото на настанот, а И.П. со тешки телесни повреди е пренесен во Здравстнев дом Прилеп, каде починал.

Извршен е увид, од страна на Јавен обвинител е наредена обдукција.