Во камион пронајдени 142 мигранти на автопатот Гевгелија – Скопје

222

Во раните утрински часови на 10 јуни, на автопатот Гевгелија – Скопје, полициска патрола забележала камион „ман“, со бугарска регистрација, со приколка со македонска регистрација, како се движи со голема брзина и тргнала кон него со цел да го запре и контролира.

Возачот на камионот првично не застанал и се упатил по стариот пат од селото Милетково кон селото Габрово, но набргу потоа сопрел.

При преглед во возилото биле пронајдени 142 мигранти. Тие биле приведени во полициската станица на граничниот премин Богородица.

Увид бил извршен, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава. Mигрантите се сместени во прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија за понатамошна постапка.