Припадници од криминалистичка полиција и специјалната едница „Тигар“ синоќа околу 23 часот и 30 минути спровеле акција на подрачјето на Дебар Маало.

Како што информираат од МВР, пред угостителски објект уапсени биле двајца скопјани, Г.П.(34) и Н.С.(35), бидејќи при преглед извршен кај нив биле пронајдени и одземени две ќеси со кокаин, наменет за продажба.

На улицата „Боемска“ бил лишен од слобода и С.Г.(25) од Скопје, кој управувал автомобил „ауди“, со скопски регистарски ознаки, затоа што при преглед и кај него е пронајден кокаин, а поради управување на возило под дејство на алкохол и дрога, тој бил исклучен од сообраќај и изречена му е соодветна санкција.

На истата улица лишени од слобода биле и А.А.(24), Б.И.(20) и О.А.(23), сите од Скопје, кои се превезувале со автомобил БМВ, со скопски регистарски ознаки, бидејќи при преглед биле пронајдени нож и дрвена палка.

И кај нив биле констатирани сообраќајни прекршоци, кои биле соодветно санкционирани.

Од МВР посочуваат дека лицата се приведени и предадени во полициската станица Центар, а по документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.