Хан и Могерини следната недела во Скопје

581

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини следната недела по објавувањето на извештајот на ЕК за Македонија ќе престојуваат во посета на Скопје.

Еврокомесрот Хан во Скопје ќе пристигне во среда додека Могерини земјава ќе ја посети следниот ден. Високата претставничка на ЕУ за време на престојот во Скопје ќе се обрати пред пратениците во Собранието на РМ.

Европската Комисија извештајот треба да го објави на 17 април.