Времето утре наутро ќе биде студено и ветровито. Преку денот ќе биде облачно и ќе дува засилен северен ветер најизразен долж Повардарието и на поголемите височини. Во западните делови и на север на планините ќе има услови за појава на краткотраен снег, а понекаде во долините е можен слаб дожд, информира УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до 3, а максималната ќе достигне од 4 до 11 степени.

Во Скопје ќе биде облачно и ќе дува засилен северен ветер. Понекаде воповисоките делови од регионот ќе има провејување на слаб снег. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне 6 степени.

Поради продор на студен воздух денес од крајот на денот и утре ќе дува засилен северен ветер. Од ноќеска понекаде на планините на северот ќе има услови за провејување на слаб снег, а понекаде во котлините за појава на краткотарен дожд.

Од утре дневната температура значително ќе се намали, а од недела повторно ќе биде стабилно, но со пониски утрински температури, кои во поголем дел од земјава ќе се спуштаат под -5 степени.