Сончево со мала до умерена локална облачност

130

Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Попладне во источните делови ќе има услови за краткотраен дожд.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 22 до 33 степени.

Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 30 степени.

УВ индексот ќе изнесува 7.

Во сабота попладне ќе има повеќе услови за локален пороен дожд со грмежи.