Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Попладне во западните планински делови ќе има изолирана појава на краткотраен дожд со изолирана појава на грмежи. Ќе дува умерен северозападен ветер, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималните температури ќе се движат од 20 до 21 степен, а максималните ќе достигнат од 25 до 33.

Во Скопје, сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб доумерен сенерозападен ветер. Температурата од 16 до 28. 

Времето во наредните денови ќе биде претежно сончево и топло, со мала до умерена локална облачност.  Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи, главно во планинските подрачја.