Времето утрово е облачно со слаб променлив ветер, поинтензивен во Демир Капија. Во утринските часови облачноста ќе се намалува, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Од таму додаваат дека во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне во крајните западни подрачја ќе има услови за слаб локален дожд, на планините од снег.

Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 10 до 18 Целзиусови степени.

Во Скопје, се очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе достигне до 14 степени.